Znane osobistości i ich dzieła

Trzeba przyznać, że polski rynek literacki jest bardzo ciekawy, jeżeli chodzi o książki jakie się tam pojawiają. Nie można jednak pomijać autorów, którzy również stanowią bardzo ciekawy przedmiot zainteresowania. Już od wielu lat można obserwować takie postaci, które nie tylko udzielają się na rynku literackim ale również działają na kilku innych frontach. Jedną z takich postaci jest zdecydowanie Szymon Hołownia.

Dziennikarz, polityk i autor

W ostatnich czasach o tym człowieku zrobiło się bardzo głośno, ponieważ 8 grudnia 2019 roku ogłosił start w najnowszej kampanii prezydenckiej. Czy ma jakiekolwiek szansę? Czas pokaże a historia to udokumentuje. Do tej pory znany był jednak chociażby ze swojej działalności dziennikarskiej. Przez pewien okres był redaktorem działu kulturalnego “Gazety Wyborczej”. Okres 2001 – 2004 to czas redaktora “Newsweek Polska”. W tym czasie pisał również dla tej gazety wiele felietonów. Nie można również pomijać czasu, kiedy pracował „Rzeczpospolitej” jako redaktor działu Plus Minus. Jest również wiele innych gazet, gdzie pan Hołownia publikował swoje artykuły i felietony. Zaliczyć do nich trzeba “Przewodnik Katolicki”, “Machina”, “Wprost”, “Tygodnik Powszechny”. Nie można również pomijać faktu, że pracował on w radiu. Zdecydowana większość kojarzy go jednak z telewizji, gdzie razem z Marcinem Prokopem prowadził program “Mamy Cię” oraz znany i do tej pory emitowany “Mam talent”. Warto również dodać, że Szymon Hołownia znany jest również ze swojej działalności charytatywnej – jest założycielem dwóch fundacji “Kasisi” i “Dobra Fabryka”.

Autor książek

Jednak nie zapominajmy,  że znany ze swego dziennikarskiego kunsztu Szymon Hołownia ma na swoim koncie wiele fantastycznych książek, które współtworzył lub tez był w całości odpowiedzialny za ich powstanie. Jedną z najnowszych jest “Teraz albo nigdy” z 2019 roku, gdzie autor rozprawia się z pewnymi stereotypami w naszym społeczeństwie odnoszącymi się do postrzegania świata. Warte uwagi są również “Boskie zwierzęta” z 2018 roku opowiadające nie tylko o samy człowieku ale również o zwierzętach. Gdzie udają się po śmierci? Hołownia próbuje nam udowodnić, że Bóg jest ze zwierzętami w stałym kontakcie. Do innych znanych dzieł tego autora zalicza się także “Ludzie w czasach Jezusa” z 2017 roku, “36 i 6 sposobów na to, jak uniknąć życiowej gorączki, czyli Katechizm według Szymona Hołowni” z 2015 roku, “Holyfood, czyli 10 przepisów na smaczne i zdrowe życie duchowe” z 2014 roku, “Bóg, kasa i rock’n’roll ” z 2011 roku napisana razem z Marcinem Prokopem.

Vintage obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Młodzi i bardzo zdolni

W narodowym panteonie twórców nie brakuje nazwisk, które złotymi zgłoskami wpisały się w poczet ludzi znanych i uznanych za swoje dzieła i twórczość. Trzeba przyznać, że zajęcie miejsca wśród takich osób nie jest łatwe. Czy wśród młodych twórców współczesnego pokolenia nie ma kogoś takiego, kto wpisałby się na stałe pomiędzy Mickiewicza, Słowackiego, Mrożka, Szymborską,, itd.? Oczywiście, że są. jest wielu takich twórców o których na pewno usłyszymy nie raz. Jedną z takich osób jest Jakub Małecki, który ma już całkiem pokaźny dorobek literacki.

Z fantasy do obyczajów

Jakub Małecki urodzony 25 czerwca 1982 roku w Kole jest postacią znaną już od 2007 roku, kiedy to zadebiutował powieścią “Dłonie” w magazynie „Science Fiction, Fantasy i Horror”. Jego debiut dla niektórych był niemałym zaskoczeniem, ponieważ należy wspomnieć, że jego wykształcenie jest zupełnie inne.Ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu z całkiem dobrym wynikiem rokując na karierę w zupełnie innej branży. Dlatego nie małym zaskoczeniem był fakt, że Jakub wybrał właśnie pisanie, które jak się okazało stało się jego wielkim sukcesem. Od kiedy w marcu 2007 roku jego debiutanckie opowiadanie znalazło się we wspomnianej gazecie wydawać by się mogło, że będzie on szedł w kierunku fantasy. Jego opowiadania znaleźć można było m.in. w antologiach książkowych, w “Nowej Fantastyce”, “Magazynie Fantastycznym”. W 2009 roku jego opowiadanie “Za godzinę powinna tu być” zostało nominowane do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Trzy lata później, w 2012 roku Małecki otrzymał nagrodę Śląkfa w kategorii Twórca roku. Kolejną nominację do nagrody im. Janusza A. Zajdla otrzymał za powieść pt. “Dżozef”. Jak więc widać jego twórczość ma szerokie grono odbiorców i cieszy się naprawdę wielką popularnością wśród czytelników.

Twórcze działania

Do roku 2020 Jakub Małecki może pochwalić się wieloma fantastycznymi książkami (https://www.taniaksiazka.pl/autor/jakub-malecki). W tym właśnie wspomnianym już dziełem pt.”Dżozef” z roku 2011 opowiadającym losy Grzegorza, który został pobity i ze złamanym nosem trafił do szpitala. Jest to utwór bardzo mocno nawiązujący do twórczości Josepha Conrada. Innym dziełem zasługującym na uwagę jest “Przemytnik cudu” z 2008 roku, kiedy to autor dopiero zapoznawał się z rynkiem literackim. W tej oto powieści z gatunku horror Małecki nakreślił bardzo wyraźny opis Poznania, gdzie przez długi czas studiował. Również w powieści “Błędy’ Jakub powraca wspomnieniami do Poznania. Inne jego powieści to “W odbiciu” – rok 2011, “Rdza” – rok 2017, “Horyzont” – rok 2019, “Historie podniebne” – rok 2019, “Nikt nie idzie” – rok 2018 i jeszcze wiele innych.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Remigiusz Mróz – mistrz polskiej powieści kryminalnej

Remigiusz Mróz obecnie należy do najpopularniejszych współczesnych twórców polskiej powieści kryminalnej (https://www.taniaksiazka.pl/autor/remigiusz-mroz). Znany jest nawet wśród osób, które ciężko nazwać zapalczywymi czytelnikami – jego utwory, pisane przystępnym językiem, wciągają bez reszty i budzą ciekawość – sprawiają, że czytelnik zadaje sobie pytanie, jak zakończy się kolejna zagadka? Prosty język twórczości Mroza ułatwia lekturę przeciętnemu czytelnikowi i umożliwia mu całkowite skupienie się na fabule. Wśród fanów pisarza znane są przede wszystkim takie powieści jak: “Ekspozycja”, “Kasacja” czy “Listy zza grobu”. Większość powieści tworzy serie, skupiające się na postaciach konkretnych bohaterów – chociażby Joanny Chyłki lub komisarza Forsta. Remigiusz Mróz znany jest także z “Trylogii z Wysp Owczych”, którą opublikował pod pseudonimem Ove Løgmansbø.

Serie Remigiusza Mroza

Autor jest znany z powracania do postaci wykreowanych przez siebie bohaterów – najczęściej w jego powieściach pojawia się pani mecenas Joanna Chyłka, doskonała prawniczka, która po raz pierwszy pojawia się w powieści polskiego pisarza w sytuacji, gdy broni mężczyzny oskarżonego o podwójne morderstwo. Na serię o tej bohaterce składają się takie powieści jak:

  • “Kasacja”,
  • “Zaginięcie”,
  • “Rewizja”,
  • Immunitet“,
  • “Inwigilacja”,
  • “Oskarżenie”,
  • “Testament”,
  • “Kontratyp”,
  • “Umorzenie”,
  • “Wyrok”.

Popularnością wśród czytelników cieszą się także: trylogia “Parabellum”, seria z komisarzem Forstem oraz cykl “W kręgach władzy”.

Najnowsze książki Mroza

Rok 2019 zdecydowanie nie zawiódł fanów pisarstwa słynnego autora kryminałów – w tym roku ukazały się aż cztery powieści Mroza: “Wyrok”, “Nieodgadniona”, “Iluzjonista” oraz “Listy zza grobu”. Zwłaszcza “Wryok” doczekał się gorącego przyjęcia ze strony czytelników – seria o Joannie Chyłce zyskała na popularności po tym, jak w 2018 zaczęto emisję serialu opartego na powieści “Zaginięcie”. Grono fanów Mroza wzrosło, nic więc dziwnego, że “Wyrok” stał się książką wyczekiwaną z niecierpliwością. W 2020 roku wydana zostanie kolejna powieść mistrza kryminału – “Głosy z zaświatów”. Jej premiera planowana jest na styczeń, można więc się domyślać, że nie będzie to ostatnia książka, jaką Remigiusz Mróz zaskoczy swoich fanów w tym roku.  Autor jest znany z niezwykłej płodności twórczej, a do tego jego niezwykłe tempo pracy nie odbija się negatywnie na jakości książek – fabuła zaskakuje, bohaterowie zadziwiają swoimi cechami, które czynią z nich jednostki wybitne, a płynność akcji czyni całokształt powieści jeszcze bardziej zachęcającym dla czytelnika.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com