Młodzi i bardzo zdolni

W narodowym panteonie twórców nie brakuje nazwisk, które złotymi zgłoskami wpisały się w poczet ludzi znanych i uznanych za swoje dzieła i twórczość. Trzeba przyznać, że zajęcie miejsca wśród takich osób nie jest łatwe. Czy wśród młodych twórców współczesnego pokolenia nie ma kogoś takiego, kto wpisałby się na stałe pomiędzy Mickiewicza, Słowackiego, Mrożka, Szymborską,, itd.? Oczywiście, że są. jest wielu takich twórców o których na pewno usłyszymy nie raz. Jedną z takich osób jest Jakub Małecki, który ma już całkiem pokaźny dorobek literacki.

Z fantasy do obyczajów

Jakub Małecki urodzony 25 czerwca 1982 roku w Kole jest postacią znaną już od 2007 roku, kiedy to zadebiutował powieścią “Dłonie” w magazynie „Science Fiction, Fantasy i Horror”. Jego debiut dla niektórych był niemałym zaskoczeniem, ponieważ należy wspomnieć, że jego wykształcenie jest zupełnie inne.Ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu z całkiem dobrym wynikiem rokując na karierę w zupełnie innej branży. Dlatego nie małym zaskoczeniem był fakt, że Jakub wybrał właśnie pisanie, które jak się okazało stało się jego wielkim sukcesem. Od kiedy w marcu 2007 roku jego debiutanckie opowiadanie znalazło się we wspomnianej gazecie wydawać by się mogło, że będzie on szedł w kierunku fantasy. Jego opowiadania znaleźć można było m.in. w antologiach książkowych, w “Nowej Fantastyce”, “Magazynie Fantastycznym”. W 2009 roku jego opowiadanie “Za godzinę powinna tu być” zostało nominowane do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Trzy lata później, w 2012 roku Małecki otrzymał nagrodę Śląkfa w kategorii Twórca roku. Kolejną nominację do nagrody im. Janusza A. Zajdla otrzymał za powieść pt. “Dżozef”. Jak więc widać jego twórczość ma szerokie grono odbiorców i cieszy się naprawdę wielką popularnością wśród czytelników.

Twórcze działania

Do roku 2020 Jakub Małecki może pochwalić się wieloma fantastycznymi książkami (https://www.taniaksiazka.pl/autor/jakub-malecki). W tym właśnie wspomnianym już dziełem pt.”Dżozef” z roku 2011 opowiadającym losy Grzegorza, który został pobity i ze złamanym nosem trafił do szpitala. Jest to utwór bardzo mocno nawiązujący do twórczości Josepha Conrada. Innym dziełem zasługującym na uwagę jest “Przemytnik cudu” z 2008 roku, kiedy to autor dopiero zapoznawał się z rynkiem literackim. W tej oto powieści z gatunku horror Małecki nakreślił bardzo wyraźny opis Poznania, gdzie przez długi czas studiował. Również w powieści “Błędy’ Jakub powraca wspomnieniami do Poznania. Inne jego powieści to “W odbiciu” – rok 2011, “Rdza” – rok 2017, “Horyzont” – rok 2019, “Historie podniebne” – rok 2019, “Nikt nie idzie” – rok 2018 i jeszcze wiele innych.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com